Кокосовий рай в Панамі

Кокос

Панамська флора являє собою воістину унікальне явище. На території цієї латиноамериканської держави вченим на сьогоднішній день вдалося виявити вже близько десяти тисяч видів рослин, що дає всі підстави говорити про панамські джунглі як про багатющу у всьому світі екосистему. Треба віддати належне і сказати, що одним з найбільш корисних і з економічної точки зору важливих тропічних рослин на Панамі служить кокосова пальма.

Інакше її ще називають «деревом життя» і «найвеличнішим годувальником людства в тропіках». До речі, на думку ряду вчених, саме узбережжі Панами (з боку Тихого океану) і необхідно вважати батьківщиною кокосової пальми в тропічній Америці (Тихоокеанське узбережжя Панами або Анди Колумбії) і в світі як такому. Безспірна присутність гаїв кокосової пальми на Тихоокеанському узбережжі Панами і острові Кокос ще до приходу в Америку Колумба, а також концентрація майже всіх представників підродини кокосових в тропічній Америці – основний аргумент прихильників американського походження кокосової пальми.

Загальна площа присутніх на території Панами кокосів становить приблизно 4200 гектарів. Так чи інакше, кокосова пальма, найкорисніша з усіх пальм, названа в числі десяти найважливіших дерев світу. Монотипний рід кокос (Cocos) отримав свою назву від португальського слова “coco”, що означає “мавпа”. Так називали кокосові горіхи матроси експедиції Васко да Гами через своєрідну подібність горіха з мавпячою мордочкою.

В зв’язку з тим, що виростає вона виключно на океанічному побережжі, коралових островах і атолах в тропічних областях, панамське узбережжі завжди відповідає усім умовам для її зростання, в числі яких велика кількість сонячного світла і морські бризи, що несуть солоні бризки, хороший грунт за смугою піщаного пляжу, постійна присутність прісної грунтової вологи, висока вологість повітря і велика кількість опадів. Гаї кокосових пальм, що облямовують узбережжя, становлять дуже характерну рису приморській рослинності панамського узбережжя та прилеглих островів.

Мабуть, не окреслити всього кола достоїнств цієї прекрасної представниці флори для панамського держави. Перш за все, в Панамі, так само як і на різноманітних островах Тихого океану, вона служить одним з головних джерел життя для тубільного населення, забезпечуючи його майже всім необхідним.

Копра (висушений ендосперм насіння) – джерело незамінного кокосового масла. Макуха, що залишається після вичавлювання копри, служить цінним кормом для худоби. З твердої шкіри плодів роблять посуд, гудзики, гребінці, браслети, музичні інструменти, прикраси. Деревину застосовують для будівлі жител, виготовлення меблів, як паливо. Листя – прекрасний матеріал для покриття дахів, плетіння кошиків, капелюхів, віял, шірм. Вмисно буде зауважити, що, наприклад, для індіанської автономної панамської області Куна-Яла (яка включає весь архіпелаг Сан-Блас і вузьку смужку суші уздовж узбережжя Карибського моря ) кокосовий «горіх» був офіційною валютою аж до початку дев’яностих років минулого століття.

Сан-Блас – головний постачальник кокосових горіхів на всю Панаму. Куна вирощують кокоси, як ми – картоплю, тільки знімають в рік не один урожай, а кілька. У вдалий рік, трапляється, збирають усім скопом до 30 мільйонів кокосів. Кокоси куна міняють у сусідів-колумбійців на футболки, джинси, банки Nescafé, сонячні окуляри, батарейки, кока-колу та інші корисні речі.

А ось сама Панама кокоси у куна не купує, тому що на відміну від Колумбії не має ні єдиної фабрики з їх переробки. Щороку старійшини встановлюють фіксовану ціну на кокоси, щоб запобігти демпінгу. Якщо ж куна помічений за продажем плодів за ціною нижче офіційної, йому загрожує виселення з общини. Такі суворі правила економічного життя панамських резервацій.

І разом з тим, кокос – безперечно, одна з найважливіших статей експорту для латиноамериканської держави. Країни-імпортери широко використовують його в кулінарії, кондитерської промисловості, у виробництві маргарину, кращих сортів мила, косметики, свічок. Волокно з плодів, міцне, еластичне, стійке до солоної води, – матеріал для виготовлення мотузок, канатів, циновок, килимів, щіток. Його також застосовують у виробництві високоякісного деревного вугілля, пластмас, в якості палива. З солодкого соку, що добувається з молодих суцвіть, отримують пальмовий цукор, вино, спирт, оцет. Ну і не забудемо про популярну харчову добавку під назвою «кокосова стружка».


Не знаєте де знайти найкраще житло за доступну ціну під час подорожі?

Для пошуку найкращих варіантів житла використовуйте сервіс hotelscombined.com, що порівнює ціни на готелі у десятках систем бронювання, таких як booking.com, або знайдіть житло у приватному секторі через сервіс AirBNB, отримавши додатково знижку.Написати коментар

Ви повинні зареєструватись, щоб отримати право залишити коментар.

x
Отримуй в подарунок 33 євро на бронювання житла