У глибині мальтійських вод

У глибині мальтійських вод

Неправий той, хто думає, ніби підводний світ Мальти менш цікавий, ніж морські краси Шарм-ель-Шейха чи Хургади. Звичайно, в порівнянні з густим «рибним супом» Червоного моря, щільність живності у водах Середземного моря здається більш убогою. Але в цьому є і свій плюс. Перед очима дайвера, що занурився в мальтійські води, не мигтять незліченні хмари строкатих створінь. Тому тут набагато простіше виділити окремого представника фауни і спокійно поспостерігати за тим, як грають у квача рибки-ангели або як восьминіг будує собі нору.

Берегова лінія мальтійського архіпелагу (у нього входять три острови – Мальта, Гозо і Коміно) порізана мальовничими бухтами і оточена прямовисними скелями. Тим не менш, до місць занурень добиратися дуже легко – як правило, до берега можна завжди під’їхати на машині, тут же одягатися в спорядження і зануритися в тепле море. Влітку температура води не опускається нижче +25 oC, так що аквалангісти надягають легкі костюми, а деякі взагалі занурюються без них. Дно опускається не плавно, а великими уступами, так що хороша глибина досягається всього через п’ять хвилин плавання. При гарній погоді видимість під водою становить 30-50 метрів на 20-метровій глибині. Цей, важливий для аквалангіста, показник вважається ідеальним.

Коралових рифів на Мальті майже немає, зате незліченні гроти, арки, печери і ніші створюють постійно мінливий підводний ландшафт. Перебуваючи під водою, весь час дивуєшся фантазії природи, виточені в скельній породі справжні скульптурні шедеври. Біля острова Гозо знаходиться одне з найкращих у світі місць для дайвінгу – знаменита Blue Hole, або «Блакитна Діра». Підводний грот має форму глечика з горлообразним входом і гігантської чашею, що минає під водою у відкрите море. У вузькому жерлі, наче в пральній машині, вирують і піняться хвилі. На глибині 20 метрів доводиться перетинати термоклін – кордон між теплою поверхневою і холодної глибинною водою. При переході цього рубежу навколишній пейзаж стає нечітким, втрачаються контури і розмиваються орієнтири. Але незабаром видимість відновлюється і попереду виникає вертикальний колодязь шириною не більше метра. Проходячи по цій трубі, слід маневрувати дуже обережно, щоб не зачепити балоном скелю. Тунель виводить в просторий і світлий простір, пробитий за багато століть всередині скляного рифа. Можна спливти наверх, зняти маску і регулятор, вдихнути на повні груди повітря Вічності. Нагорі киплять хвилі, а тут панують тиша і спокій, та й вода знову стає теплою – ось такий мікроклімат.

Інше місце паломництва аквалангістів називається «Внутрішнє море». Невелике озеро з усіх боків оточене кам’яними нагромадженнями і з’єднується з основним морем через пролом в одній зі скель. Навіть у найсильніший шторм хвилі не проходять через цей пролом і спокійна вода «Внутрішнього моря» дозволяє занурюватися в нього в будь-яку погоду. Заслуговують на увагу також скеля «Крокодил» – висока колона, яка височіє посеред затоки, а також Delimara Point, розташований біля міста Марсашлок. Ще одна цікава підводна печера називається Шленді. У підводному тунелі, прорізаний мис на 12-метровій глибині, все склепіння усипане рухливими блискучими бульбашками – це прилипає до стелі видихуване повітря.

Любителі досліджень затонулих кораблів знайдуть в прибережних водах Мальти найцікавіші місця для занурень. В районі Блакитного грота на глибині 35 метрів лежить суховантаж El Faroud, а в бухті Ла-Валлетти затоплений крейсер часів Першої світової війни. За причалом поромної переправи Мальта-Гозо знайшов останній притулок французький лайнер Karnak з порцеляною і столовим сріблом початку минулого століття на борту. У районі острова Коміно лягла на дно легендарна англійська субмарина X7. Однак усі ці судна знаходяться на великій глибині і доступні лише самим досвідченим дайверам. Тому місцева влада вирішила втопити списаний буксир Rosee. Тепер навіть початківці аквалангісти можуть відчути себе просунутими майстрами wreck-дайвінгу.

Що потрібно знати дайверу

Кожен дайвер повинен пред’явити для ксерокопіювання міжнародний сертифікат підводника, медичну довідку із зазначенням на відсутність хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів. Ці документи зберігаються кілька років. В мальтійських школах підводного плавання працюють найдосвідченіші інструктори, місцеві ліцензії цінуються в усьому світі дуже високо. Дайв-центри пропонують широкий вибір курсів – від початкового навчання до підвищення кваліфікації на рівень інструктора. Але й самі аквалангісти повинні дотримуватися встановлених правил. Існують обмеження на використання газових сумішей. Не дозволяється пірнати поодинці – це можна робити або в супроводі дайв-гіда, або з дозволу департаменту охорони здоров’я. Забороняється підводне полювання без ліцензії, а про будь-яку археологічну знахідку дайвер зобов’язаний повідомити офіційним особам.


Не знаєте де знайти найкраще житло за доступну ціну під час подорожі?

Для пошуку найкращих варіантів житла використовуйте сервіс hotelscombined.com, що порівнює ціни на готелі у десятках систем бронювання, таких як booking.com, або знайдіть житло у приватному секторі через сервіс AirBNB, отримавши додатково знижку.Написати коментар

Ви повинні зареєструватись, щоб отримати право залишити коментар.

x
Отримуй в подарунок 33 євро на бронювання житла