Амстердам. Столиця любові і синіх троянд …

Амстердам

Амстердам – найбільш розкручене місто планети – навіть у будні дні там непросто знайти місце в готелі. Здавалося б, чому? У Брюгге річкові канали чистіші і ширші,  а Брюссель або Кельн, що знаходяться не більше ніж в 2,5 годинах їзди від Амстердама, не поступаються йому в красі архітектури.

У гонитві за наркотиками

Одна з причин проста – в Голландії були внесені зміни в закон, що допускає продаж (строго по ліцензії) та зберігання марихуани. На початку 70-х в Амстердамі відкрилися перші кава-шопи, де крім чаю з тістечками можна купити будь-які продукти, виготовлені з Сannabis indica (індійських конопель). Перший кава-шоп називався “Russia”. Зараз їх близько 700 в одному тільки Амстердамі. Тоді у Голландії виникли проблеми з сусідніми країнами – Франції і Бельгії не дуже подобалося, що через їхні кордони валом валять наркотики. Тепер Бельгія ввела ті ж закони, зберігання та вирощування Сannabis indica не карається по всьому ЄС, але справу зроблено – столицею легких наркотиків визнаний Амстердам, і натовпи небідної молоді виходять на вулицю “забити косяк”. До речі, це голландськими законами не передбачено, в кава-шопах навіть лежать пам’ятки, які дозволяють палити тільки всередині. Але на такі порушення поліція дивиться крізь пальці, як і на продавців більш сильних стимуляторів – кокаїну і екстазі.

Відверто кажучи, 16-17-річні підлітки, зі скляними очима пересуваються уздовж стінок, в куплених на батьківські гроші дизайнерських шмотках, – не найприємніше видовище в Амстердамі. Зате яке прибуткове! Майже всі споживачі трави – туристи, решта – емігранти з колишніх колоній або інших країн Європи, яких з легкої руки Ірвіна Велша називають “eurotrash”, європейське сміття, дуже точне визначення. Цей самий trash – побічний продукт процвітання, та сама сльозинка дитини, на якій грунтується благополуччя міста. Від нього важко залишитися осторонь – що робити, якщо в трамваї до тебе підсаджується 40-річна дама з безумними очима, дістає бритвений верстат і починає водити ним по обличчю (на щастя, своєму). Якщо веселий сурінамець на бігу вихоплює все, що лежало у тебе в кишені (кілька флаєрів)? Посміхнутися і йти далі, радіючи, що в порядних містах такого не буває.

Голодні сексу

Другий стовп популярності Амстердама – платний секс. На відміну від Німеччини, в Голландії за проституцію до відповідальності нікого не приваблюють. Її центр – “район червоних ліхтарів” – являє собою кілька дохлих вуличок. Ходити по ним не особливо приємно – навколо виблискують очима кримінального вигляду афроевропейці, через крок у вухо ніжно шепочуть про кока-кока-кока-екстазі, а подивитися – нема на що. Уздовж вуличок замість вітрин магазинів можна побачити скляні двері, за якими на високих стільцях сидять заклично повії. Все це освітлене досить тьмяним червоним неоновим світлом. По вулицях ходять нервово усміхнені клерки в окулярах, не наважуються зупинитися перед однією з жінок. Деякі двері запнуті шторою – це означає, що через 10 хвилин звідти вивалиться чоловік з нерозуміючим виразом обличчя – що, це все? Кажуть, за рівнем сервісу голландські повії поступаються всім своїм колегам, за зовнішніми даними – точно. У відкритих вікнах видно головним чином престарілі  негритянки, породжуючи асоціації з невільничим американським ринком.

Крім вулиць з повіями в поняття “району червоних ліхтарів” входять також секс-шопи порівняно небагатого асортименту. Роззяви становлять 99% відвідувачів цього району. Якщо ті, що приїхали в Амстердам за наркотиками таки можуть отримати деяке задоволення, то хто явився сюди за сексом точно залишать місто розчарованими – це не Таїланд …

Квіти і Ван Гог

АМСТЕРДАМ відомий як столиця квітів. Щоранку тут проходить квітковий ринок, де … пересічними квітами вважаються чорні тюльпани і сині троянди. Так повелося з Середніх століть, коли, незрозуміло з яких міркувань, тюльпани раптом стали коштувати як кілька корів. А потім і як кілька будинків. Від ціни цибулини тюльпана залежала часом економіка країни! А так як в Амстердамі здавна жили найбагатші люди Європи, то і тюльпанів у них було повно. Музей Ван Гога – головний туристичний атракціон, що славиться своїми чергами. Колекція музею не має собі рівних у світі, хоча багато відомих полотен (ті ж “Соняшники”) таки осіли в інших галереях. Галюциногенна реальність полотен сера Вінсента діє сильніше і безпечніше, ніж інші пропоновані в місті зілля.

В принципі в інші амстердамські музеї ходити немає необхідності – “Пушкінський” і “Ермітаж” володіють свідомо великими колекціями. Чи варто витрачати дорогоцінний час? Можна зазирнути хіба що в “Музей гашишу”, хоча там нічого немає цікавого, або в “Музей сексу” і “Музей тортур”. У сексі – повний голяк, а от “Музей тортур” чудовий з кількох причин. По-перше, вхід туди коштує в два рази дорожче, ніж в музей сексу. По-друге, там виставлені справжні знаряддя інквізиції і до кожного дається пояснення, в яких випадках і в які роки воно використовувалося. Поруч з інквізиторами Іван Грозний здається нешкідливим пустуном. У 200 кілометрах від “Музею тортур” розташовується сучасний аналог інквізиції – Міжнародний суд у Гаазі. Нічого собі особнячок у суддів … У Гаагу дістатися легко – на поїзді, а вокзал знайти і того простіше – центр Амстердама спланований таким чином, що всі дороги ведуть до вокзалу. Заїхати туди варто з кількох причин. Перш за все, це дипломатична столиця світу. Рівного по розкоші району посольств немає ніде.

У Гаазі є і район, де розташовуються голландські міністерства і відомства, – він дуже сучасний і знаходиться через дорогу від старого кварталу червоно-черепичних дахів. Контраст вражає. З Гаагою змикається морський курорт Схевенінген. Там, не виїжджаючи далеко від Амстердама, можна викупатися в морі із чистим піщаним пляжем в суспільстві дипломатів з усього світу. В іншому ж Схевенінген – звичайний тужливий європейський курорт.

Варто заїхати в місто Делфт.

Амстердамська пам’ятка – знамениті річкові канали, на яких стоїть місто. Не варто забувати, велика частина Амстердама відвойована у моря, тобто місто фактично стоїть на воді. Амстердамські канали здатні заворожити кого завгодно. Але тільки не того, хто бував у Делфті. Через усе місто тягнуться грахтам (так і хочеться іменувати канали на їхній рідній мові), одягнені в камінь. На берегах стоять маленькі цегляні будиночки, які в два рази менші амстердамських і в стільки ж разів зворушливіші. Влітку все в квітах і зелені, взимку в них своя чарівність. Такі чарівні краєвиди не зустрічаються більше ніде в Європі – під покровом старих дерев по всьому місту цвітуть білі латаття. У порівнянні з Делфтським інший амстердамський канал нагадує стічну канаву з недоїдками та іншої поганню. В Амстердамі можна здійснити водну екскурсію по місту – більшість каналів судноплавні. Крім усього іншого, тут прийнято жити – житловалоща в баржах коштує набагато менше, ніж у будинках.

До відома папарацці …

В ГОЛЛАНДІЇ неодмінно варто подивитися в чужі вікна. Скажете, в будь-якій країні така розвага доступна? У Нідерландах прийнято залишати вікна не зашторені. У центрі Амстердама це, звичайно, не у великому ходу, але на околицях фіранки відсутні. Кажуть, цей звичай з’явився під час війни – відкриті вікна були знаком, що господарям приховувати нічого. Спостерігаючи через чисто вимиті вікна, як голландці  вечеряють, дивляться телек і працюють за комп’ютером, мимоволі переймаєшся до них симпатією: треба ж, і півкраїни осушили, і без всяких копалин процвітають та ще всю Європу молоком-маслом постачають! І правда, доброзичливих, терпимих і активних жителів у цій країні виховала сама історія – століттями Амстердам був одним з найголовніших портових міст Європи. Тут перемішалися культури, звідси проникали нові віяння і свободи – адже не лише “легальна трава” з’явилася спочатку в Голландії. Демократія і капіталістичні відносини поширилися на Європейському континенті теж з легкої руки фламандців.


Не знаєте де знайти найкраще житло за доступну ціну під час подорожі?

Для пошуку найкращих варіантів житла використовуйте сервіс hotelscombined.com, що порівнює ціни на готелі у десятках систем бронювання, таких як booking.com, або знайдіть житло у приватному секторі через сервіс AirBNB, отримавши додатково знижку.Написати коментар

Ви повинні зареєструватись, щоб отримати право залишити коментар.

x
Отримуй в подарунок 33 євро на бронювання житла