Підземний світ Юкатану

Сеноти Юкатану

Територія півострова Юкатан на півдні Мексики – заповідна зона, де немає великих фабрик і сільського господарства. В основному тут – тропічний ліс, в якому, як і сотні років тому, живуть і полюють індіанці майя. На березі теплого Карибського моря розташовуються курортні зони, а в глибині континенту – численні археологічні місця, пов’язані з доколумбовою індіанської цивілізацією. Але найголовніша цінність Юкатана знаходиться під землею. Це унікальна по чистоті вода. На півострові немає річок, озер і горбів, з дзюркотливими  струмками. Зате гладка вапнякова рівнина, вкрита зеленню, стала склепінням для більш 4 тисяч підземних озер, з’єднаних підземними струмками та ріками.

Стародавня карстова порода, поцяткована міріадами колодязів і печер, немов губка, увібрала в себе воду всіх дощів, які випадали тут за мільйони років. Тепер ця комора оцінюється як 20% всієї прісної води Мексики. Деякі горизонти печерних лабіринтів містять солону воду, адже вони з’єднуються з Карибським морем. Висота Юкатана над його рівнем 8 м, а колодязі часом йдуть в земні надра на 150 м.

За часів ацтеків і майя багато колодязів і печер служили місцями поклоніння і жертвопринесення. Адже це вхід в підземний світ богів і царство мертвих – Шібальби. У святість колодязів, або сеноти, як їх називають мексиканці, вірять і нинішні покоління місцевих жителів. А для приїжджих кожен красивий сеноти – це цікавий туристичний об’єкт.

Парк Ciete Bocas у перекладі з іспанської  означає “сім ротів”. Адже на території однойменного приватного парку розташовано 7 входів-колодязів, провідних до підземного озера.

Вода в озері дивно прозора, видимість – 30 метрів. Такой прозорості немає навіть у ванній. Температура води – 25 градусів цілий рік. У колодязі можна безстрашно пірнати з висоти, адже до дна – десятки метрів. Між входами – зали і галереї  йдуть в прозорі глибини сталактитами. Замість підлоги – абсолютна гладь води, підсвічена променями полуденного сонця, ненадовго яке зазирає в безмовний морок колодязів. Синява підземних вод за своєю красою може конкурувати з бірюзовими горизонтами Карибського моря.

Екологічний парк Ciete Bocas розташувався недалеко від пляжного містечка Puerto Morelos. Саме звідси почав розвиватися знаменитий курорт Канкун. Адже ще 40 років тому на цьому місці було невелике село з портом. Через нього вивозили каучук, плантації якого розташовувалися в джунглях Юкатана.

Життя на плантаціях було складним, тому з початку XX століття до 50-х років сюди відправляли на заслання злочинців і неугодних. Коли нові технології замінили натуральний каучук штучним, плантації прийшли в занепад, і в 70-х роках Уряд Мексики розділив землю між робітниками, надавши їх сім’ям у вічну оренду ділянки по 100 га. На власних ділянках густого лісу індіанські сім’ї могли займатися традиційним промислом – полюванням, і тим самим забезпечувати собі прожиток. У джунглях як і раніше водяться тапіри, мавпи, павичі, фазани, білки, удави, ягуари, тукани і безліч інших тварин і птахів. А індіанці, як і раніше на них полюють. Тому ділянки лісу далеко від доріг і пляжів цінуються тут найбільше.

Господар парку Ciete Bocas Хосе Луїс Монтойя Хутро – потомствений майя. Йому 51 рік, і в молодості він збирав тут каучук, за що і став землевласником. Сім’я Хосе Луїса, на відміну від сусідів, не розділила свою ділянку між дітьми, а зберегла його і створила парк, користуючись сприятливими природними факторами і близькістю до великого курорту.

Хосе Луїсу подобається жити в сільській хатині в джунглях, далеко від цивілізації, маючи непоганий дохід від невеликих груп туристів, що приїжджають до нього щодня. ”Парк – це невеликий бізнес, – говорить пан Монтойя. – Але мені подобається зберігати природу”.

Хосе Луїс сподівається, що натуральний каучук знову буде затребуваний і він відновить плантацію. Адже сім’я дбайливо зберігає навички та технологію. А поки господар з гордістю дає туристам помацати високе каучукове дерево і відчути, як тече сік по спеціальних насічках.


Не знаєте де знайти найкраще житло за доступну ціну під час подорожі?

Для пошуку найкращих варіантів житла використовуйте сервіс hotelscombined.com, що порівнює ціни на готелі у десятках систем бронювання, таких як booking.com, або знайдіть житло у приватному секторі через сервіс AirBNB, отримавши додатково знижку.Написати коментар

Ви повинні зареєструватись, щоб отримати право залишити коментар.

x
Отримуй в подарунок 33 євро на бронювання житла