Традиції та звичаї на о. Мадагаскар

Мадагаскар-баобаби

Мадагаскар – єдине місце Землі, де Африка зустрічається з Океанією, де витончена французька культура напівпрозорим шаром накладається на вікові пласти традицій, що прийшли сюди з Індонезії, з суахілійського узбережжя Чорного континенту і арабського Сходу.

Тут повертаються не праворуч або ліворуч, а, наприклад, на північний захід або на південний схід. Відповідно до цієї основної орієнтації визначається місце розташування в просторі, яке обумовлено символічним змістом чотирьох сторін світу: схід – священна сторона (обернувшись туди, моляться предкам); північ – почесна сторона; захід – сторона повсякденності, мирського життя; південь – сторона зла. П’яте положення – місце, де знаходиться сама людина.

Життя у будь-якому суспільстві йде корінням в традиції, в легенди і вірування, які так чи інакше відбиваються в повсякденності. Легко переходячи від священного до повсякденного, від традиційного до надприродного, ця система цінностей створює специфічні етичні норми життя мешканців Великого острова. При цьому першорядну роль в їх сприйнятті світу грає навколишня природа. Предки сприймаються як напівбоги, більш близькі до живих, ніж далекий Бог Всесвіту.

Вельми незвично на Мадагаскарі положення зебу. Це головна жертовна тварина. Зебу з його господарем пов’язують такі тісні узи, що в минулі роки, коли помирав власник, найчастіше все його стадо приносили в жертву.

Малагасійці сприйнятливі до всього, що стосується прихованих, окультних сил і зв’язків, віри в загробне існування душ і спілкування з ними, а також до того, що називають чаклунством. Щоб досягти згоди з потойбічним світом, малагасійці в повсякденному житті відводять велике місце табу.

Національна традиція на Мадагаскарі – гостинність.

Якщо хочуть підкреслити вольовий характер жінки, про неї говорять: “Це Ранавалуна”. Мається на увазі королева.  Ранавалуна I протистояла великим європейським державам, а Ранавалуна III очолила збройний опір колонізації, була вислана в Алжир і померла у засланні.

В країні досі зберігаються деякі риси матріархату. На Мадагаскарі ви зустрінете жінок – директорів підприємств, адміністраторів, проектувальниць. У селянських сім’ях жінки беруть участь у прийнятті важливих рішень. У Малагасійському суспільстві жінка користується рівними правами з чоловіком.

На Мадагаскарі мистецтво пронизує все повсякденне життя. Це відноситься як до літератури, яка досі у великій мірі залишається фольклором, так і до образотворчого мистецтва і музики. Казки та легенди пройшли через століття, і в них відбилося минуле всього народу. Серед творінь природи тут панують Місяць і Сонце.

Основним святом є фамадіхана – ритуальна церемонія шанування мертвих. Вона проводиться в період з червня по вересень. Заточені в склепі останки і реліквії витягують, очищають, виставляють для загального огляду, до них доторкаються, потім загортають в новий саван. Потім, відправивши обряд радісними танцями, священні реліквії перекладають на нове місце в гробниці.

Обрізання – це багатоденне свято хлопчика, головна подія його життя, тільки воно дає йому право називатися чоловіком усередині своєї родової громади. Збираються діти, сім’ї і друзі з сусідніх сіл. На заході першого дня, заколовши зебу, всі веселяться, співають і танцюють. Святкова їжа з м’яса і рису прикрашає застілля. Заборонено приходити в одязі червоного кольору.

Театр.

Хіра гаси – особливий вид народного театрального мистецтва, поширений на Мадагаскарі. Під час Хіра гаси уявлення бродячих труп змінюють один одного, не припиняючись цілими тижнями. Голова федерації театральних кампаній “Хіра Гаси” заснував асоціацію будинків (займається ремонтом доріг і роздачею ліків).

Музика.

 Малагасійці обожнюють музику настільки, що на тисячафранковій купюрі зображений флейтист ракути Фрах – дідусь малагасийської естради, переконаний бідняк, з яким завжди можна випити по стаканчику рому в барі Германо – Малагасійськго клубу. Жан Мішель Каре зняв про нього фільм “Червоний острів”.
До цих пір одна з найпопулярніших груп Мадагаскару – “Махалеу”, почав першим співати пісні  Малагасійською мовою в 70-х роках. Її лідер Дама в 1973 році навіть був обраний депутатом парламенту від столичного округу.

Різьба по дереву.

 Традиційний художній промисел, часто з еротичними мотивами. Мистецтво різьблення відточувалося майстрами при виготовленні похоронних стовпів – швидше святкових, ніж траурних символів. Кращі різці – лісовий народ зафіманірі, який виготовляє унікальні різьблені меблі.

Як і в Європі, туристи на Мадагаскарі є предметом пильної уваги злодіїв. І все ж можна сказати, що тут менше кишенькових злодіїв, а вночі Антананаріву значно спокійніше, ніж у нас.

Мандрівникам можна порекомендувати не носити гаманець у задній кишені штанів, не довірятися випадковим знайомим, носити фотоапарат спереду. Малагасійські міста цілком спокійні, напади надзвичайно рідкісні.

Злочинність в Антананаріву породжує певні проблеми. Тому, відправляючись на прогулянку, беріть лише необхідний мінімум грошей. Найбільш небезпечний час – вечір і ніч. Місто краще оглядати в супроводі гіда або в складі групи.

У відношенні харчування мандрівники, які не бажають піддавати себе ризику шлунково-кишкових захворювань, повинні вживати лише варену або промиту кип’яченою водою їжу і пити тільки чай, мінеральну або газовану воду.

Кухня Мадагаскару

Їжа, як правило, дуже гостра. Основа малагасийської кухні – рис, який подається з овочами і надзвичайно гострим стручковим перцем, кукурудзою, м’ясом зебу, курятиною, рибою, шматочками сиру і прянощами. Найбільш відомі національні страви: равітуту (філе яловичини з пюре з листя маніоки і кокоса) і румазава (м’ясне рагу з помідорами і прянощами). Серед азіатських страв виділяються ньому і самбу (м’ясні пироги). Гурмани з Європи по достоїнству оцінюють місцеву гусячу печінку. На узбережжях широко поширена морська кухня (лангусти, краби, устриці, морські їжаки). Фрукти в достатку круглий рік.


Не знаєте де знайти найкраще житло за доступну ціну під час подорожі?

Для пошуку найкращих варіантів житла використовуйте сервіс hotelscombined.com, що порівнює ціни на готелі у десятках систем бронювання, таких як booking.com, або знайдіть житло у приватному секторі через сервіс AirBNB, отримавши додатково знижку.Написати коментар

Ви повинні зареєструватись, щоб отримати право залишити коментар.

x
Отримуй в подарунок 33 євро на бронювання житла